Komentáře

...

Je zajímavé co lidi zaujme a co naopak ne. Jsem přesvědčena, že kdyby Severus řekl Nevillovi "Zlato" nebo jiným přízviskem, tak by si toho čtenáři nevšimli tak moc, jako toho že Severus mluví sprostě. Ano, já vím že to nedělá a že má vytříbenou mluvu, ale bylo tomu tak vždy? Já si myslím že. Proč to... začnu trochu obšírně.
V dobách ekonomického rozmachu stavěli bohatí na periferii Londýna fabriky na výrobu toho i onoho (vzhledem k názvu ulice " Spinner's End" bych odhadovala že závod na zpracování bavlny nebo oděvní závod) a finančně podporovali výstavbu obytných budov v jejich okolí. Někdy to byli činžáky, jindy takové ty klasické anglické králičí domky (mimochodem ani zdaleka se v nich nežije tak dobře, jak se může zdát, to máte 60 nebo 80 metrů, strmé schody, vlhký sklep a nejsou výjimkou okna jen do ulice). Každopádně takové fabriky, zejména pokud se věnovali výrobě něčeho, co už se nepoužívalo nebo používalo méně, měli tendenci krachnout jakmile šla ekonomika dolů. A já si myslím, že přesto to se stalo také v Severusově čtvrti někdy v šedesátých letech tedy v době kdy se narodil. Pokud Tobias Snape v té fabrice pracoval, což považuji za pravděpodobné, tak se ze dne na den ocitl na dlažbě a v tu ránu začal rodině-sociální kolotoč. Eileen, zmijozelka každý coulem, mu to začaly vyčítat, on jí to oplácel, přidalo se do toho jeho pijanství a možná také nějaký ten náboženství fanatismus, protože v Anglii je víra stále živá. K tomu se kdysi prosperující čtvrť propadla na dno, protože buď lidé dojížděli, nebo se zcela odstěhovali, nebo žili z podpor. A do toho všeho pak vstoupil Severus když si v nějaký šesti, sedmi letech kolem sebe začal více uvědomovat svět. Doma se pravidelně dostával do křížové palby mezi rodiči a schytával facky (nejspíš od svého otce, ale kdo ví možná i od matky), tak se vydal ven do ulic. Tam se setkal s chlapci svého věku, kteří většinou byli dvakrát tak velcí a také ho mlátili, navíc nejspíš ani jeden z nich intelektem a vybraným chováním neoplýval. Proto se začal bránit tak, jak jedině mohl, slovně a v případě zkrachovalé dělnické třídy ve zchudlé rozpadající se čtvrti se to rovná sprostému nadávání a sprostým urážkám. Jako chlapce si ho dovedu představit jako někoho, kdo by si zasloužil vymýt pusu mýdlem.
Situace se samozřejmě začala měnit po nástupu do Bradavic a zásadně pak když se dostal do "špatné" společnosti budoucích i současných Smrtijedů. Tehdy se teprve začal učit vybranému chování, rétorice, pravděpodobně se také cíleně odnaučil akcent jeho čtvrti a pomalu se z něj stal Severus Snape jak ho známe. Ta cesta k tomu ale nebyla jen tak ze dne na den a jistě si do teď musí občas dávat pozor na to, jak mluví. Stručně, narodil se v mudlovské dělnické čtvrti a ne v baráku plném čistokrevných, jako třeba Lucius nebo Sirius, aneb můžeš dostat holku z ulice, ale nedostaneš ulici z holky.
V tomto konkrétním případě šlo o vliv lektvaru, který byl směsí lektvaru pravdy a lektvaru k uvolnění zábran. Nemohl tedy ovládat to jak mluví, co říká nebo co dělá a z toho tu máme problesknutí jeho kořenů.

Přidat nový příspěvek